Čaj z hluchavky pro prevenci i léčbu


Když se jdete projít do lesa, můžete tam v úvozu nebo na lesní cestě objevit jednu velmi známou rostlinu, která nese název hluchavka bílá. Nelze ji zaměnit prakticky s žádnou jinou rostlinou, i když je celkem podobná kopřivám. Hluchavka bílá Darka shop se v lidovém léčitelství využívá pro několik účelů. Především díky obsahu účinných látek tlumí křeče hladkého svalstva, to znamená že najde široké uplatnění při zažívacích obtížích anebo v průběhu ženské menstruace. Společně s hluchavkou v podobě čajového nálevu je ale vhodné zjistit příčinu obtíží, za kterou se častokrát ukrývá nedostatek hořčíku ve stravě a nevhodné složení jídelníčku, zejména s obsahem příliš sladkých a tučných jídel, masa a uzenin. Hluchavka v tomto případě tlumí křečovité bolesti i zánětlivé stavy, což je zároveň pro každého jistým upozorněním, aby se zaměřil na své vlastní chyby v životním stylu

motýl na hluchavce

Hluchavka vám bude nápomocná i tehdy, jestliže jste nachlazení a něco na vás „leze“. Hluchavkový čaj napomáhá vykašlávání hlenů a je mnohdy lepší, než přípravky z lékárny, protože nemá žádné vedlejší účinky. Hluchavku si můžete vzít s sebou i do hor, pokud se chystáte někam na týdenní lyžařskou dovolenou, po lyžování vám přijde vhod čajový odvar jako prevence před nachlazením.

hluchavka bílá

Bylinkové čaje jsou každopádně lepší, než čaje zelené nebo černé s obsahem kofeinu, protože kofein zvyšuje hladinu adrenalinu a kortizolu v krevním oběhu, a v dnešní stresující době je to přesně to, na co si musíte dávat pozor. Příliš mnoho stresových hormonů v krvi může vést až k adrenální únavě a vyčerpání nadledvinek, a tedy k rychlému stárnutí a opotřebování organismu, proto musíte pít nápoje s kofeinem v rozumné míře. Vyplatí se mít doma v zásobě více druhů bylinkových čajů a střídat je s čaji ovocnými, které jsou vhodné pro všední dny i slavnostní příležitosti.