Jak se naučit cizí řeč

Patříte ke generaci, která ještě neměla tak intenzivní výuku jazyků, jako mají děti dnes? Nebo jste třeba jen trefili na špatné učitele, kteří volili styl učení, který Vám příliš nevyhovoval. Zde je pár tipů, jak se učit rychle a zároveň dobře a co můžete rovnou vzdát.

pozdrav, cizí jazyk

Tak jako se člověk naučí plavat, až když ho někdo hodí do vody, tak na stejném principu funguje efektivní studium. Nejlepší by pro Vás bylo, kdybyste prostě odjeli do země, kde se mluví jazykem, který se chcete naučit, a to na delší dobu, než jen týdenní dovolená. To však pro všechny není možné, ať už kvůli zaměstnání, rodině atd. To však neznamená, že se nemůžete alespoň obklopit lidmi, kteří danou řečí hovoří. Například, chcete-li se učit anglicky, existuje mnoho klubů, kde si lidi chodí jenom povídat, ale pouze anglicky. Vedou je mnohokrát zahraniční lektoři, rodilí mluvčí. Tím, že budete poslouchat a mluvit s ostatními se nejlépe naučíte porozumět, výslovnost, akcent a mnoho dalších užitečných věcí.

Rovnou zapomeňte na aplikace jako je Duolingo, nebo na kupování různých knih. Tohle Vám vydrží maximálně 2 týdny, pokud nejste opravdu pilná včelka, která když si něco zamane, tak to prostě dokončí. Většina z nás však taková není. Místo toho se podívejte na nějaký film v onom znění, ale ne s českými titulky. Až ve filmu narazíte na frázi, či slovíčko, které jste dosud neznali, zkuste si ho napsat a zapamatovat. To samé s hudbou. Pokud toužíte naučit se třeba francouzsky, máte vyhráno. Francie má úžasné filmy a ještě lepší hudby. Krom jazyka se navíc budete učit i něco víc o místní kultuře, humoru apod.
výuka, španělština

Jste-li vysokoškolský student, rozhodně neváhejte možnosti zapsat si během studia také hodiny cizích jazyků. Mnoho studentů může také absolvovat celé kurzy v cizím jazyce. Zpočátku to bude možná těžké, podle terminologie, ale uvidíte, že pak o látce už ani nebudete přemýšlet česky.

Pokud Vám nevadí připlatit si více, rozhodně se přihlaste na kurz zvoleného jazyka. Pamatujte na známé rčení „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“.