Přesnost výroby
Nesmíme ji podcenit
Všemožné tolerance zadává na výkres již konstruktér, protože bez nich by výsledný produkt nefungoval jak by měl ve výsledné sestavě. Kde se všude používají? Příkladů je opravdu mnoho. Prvním jsou obecné tolerance, které se předepisují do popisového pole. Tolerance je však v řádech pár desetin v závislosti na velkosti rozměru, ovšem to mnohdy nestačí. Když samém třeba listovat hřídel do náboje, tak musíme zvolit vhodné uložení s přesahem, takže díra i hřídel musí mít přesné rozmezí průměrů.
U hřídelí se proto běžně využívá CNC brusek, které v dnešní době dokáží dosáhnout přesnosti v řádech desetitisícin. Kromě běžných rozměrových tolerancí tu máme ještě ty geometrické. Jako příklad si můžeme uvést hřídel v převodovce, protože ta musí mít jistou maximální házivost, protože dosahuje vysokých otáček. Samozřejmě měření je odlišné od toho rozměrového, protože konkrétně zde hřídelí otáčíme přes středící důlky a výchylku sledujeme na budíku.
Výrobní nástroje
CNC stroje dosahují skutečně vysoké přesnosti, akorát musí být správně seřízeny. Přeci jen nástroje můžou být již trochu opotřebeny a vyskytnou se nějaké děláš nepřesnosti. Proto kromě programátorů bývají ve firmách i seřizovači, kteří kus zanesou do kontroly a dle jejich výsledku stroj seřídí a zase ho zanesou zkontrolovat, dokud nebude vše v pořádku. Obrábění probíhá pomocí přesných nástrojů, které musí mít dobrou trvanlivost a zvládat rychlé řezné podmínky, abychom dosáhli vysoké produktivity.
Když jsme si říkali o broušení hřídele pro dosažení vhodného uložení, tak nějakým způsobem musíme také opracovat díru. Můžeme k tomu využít výstružník kuželový I-nastroje. Ještě před ním můžeme použít výhrubník, což je předoperace u větších průměrů, abychom dosáhli vyšší životnosti výstružníku. Ten je totiž finální operací a máme z hlediska obrábění tohoto otvoru hotovo.