Na revize elektroinstalace nezapomínejte, kontroly mají svůj smysl!

Každá elektroinstalace potřebuje pravidelnou kontrolu. V panelových domech se o to většinou starat nemusíme, ale jak je to s kontrolami v rodinných domech?

Na revize elektroinstalace nezapomínejte, kontroly mají svůj smysl!

Pokud bydlíme v panelovém domě, jsou obecně kontroly hromosvodů nebo elektroinstalací prováděny pravidelně, společenství vlastníků se o tyhle věci obvykle stará a majitelé bytů tak mají o starost méně. Jenže u rodinných domů je to jinak, tam se musí každý postarat sám a hlídat si intervaly, ve kterých je nutné kontroly provádět. Zanedbaná elektroinstalace umí totiž nadělat pěknou paseku, hrozí riziko výpadku elektrického proudu, ale i úrazů či vyhoření. Zejména v objektech, které se často nevyužívají, k požárům v důsledku zanedbané elektroinstalace dochází poměrně často. Proto ani vy neponechávejte nic náhodě.

pexels-photo-1029599

Není to legrace

Zanedbané rozvody elektřiny se už staly mnohokrát osudnými. Nejenže může elektřina přestat fungovat úplně, může dojít dokonce k úrazu nebo všechno vyústí v požár. V tomto případě, ale mějte na paměti, že pojišťovny k faktu, že nebyla včas provedena revize, přihlížejí. Pak samozřejmě nevyplatí celkovou hodnotu škody a někdy peníze nepošlo žádné. Tohle si prostě musíme hlídat! V běžných bytových domech se revize musí provádět každých pět let, u dřevo domků je pak doba kratší a je nutné provádět revize každé dva roky. Revize pak musí být prováděny také u venkovního osvětlení a to jednou za čtyři roky.

pexels-photo-3615735

Revize elektro rodinný dům provádějí odborníci, kteří na to mají oprávnění. U rodinných domů je opravdu nutné na revize dbát a každý majitel si to musí pohlídat sám. Revize by se samozřejmě měly týkat i rekreačních objektů a chat. Nutnost provádění revizí se může jednotlivě lišit v závislosti na charakteristice elektroinstalace, a pokud děláte v domě nějaké úpravy s elektrikou, je nutné si vše nechat zkontrolovat ihned po dokončení prací.

Sami to neuděláte

Asi je zcela jasné, že revizi musí provádět jen odborníci, vybírejte ale jen ti, kteří mají certifikát. Certifikát daného revizního technika je důležitý, aby byla revize uznána a všechno bylo tak, jak má být. Tito technici pak mají i speciální revizní měřící techniku, pomocí které elektroinstalace kontrolují.

S elektrikou není radno si zahrávat, proto mějte vždy všechno zkontrolováno.