To nejlepší z České republiky

1.       Největší zřícenina
Hrad Rabí na Plzeňsku, kde jak všichni dobře známe z hodin dějepisu, přišel svého času Jan Žižka z Trocnova o oko, se může dnes pyšnit titulem největší zříceniny na našem území. Hrad byl vystavěn již ve 13. století, nicméně od 16. století již jen dále chátral. Za vlády Ferdinanda III. Dokonce hrozilo, že bude na jeho rozkaz zbořen, nakonec bylo však jeho rozhodnutí zmírněno. Po roce 1945 se o hrad začal starat stát, a tak si ho jeho pozůstatky mohou prohlédnout nejen vodáci sjíždějící řeku Otavu.
hrad rábí
2.       Nejstarší kostel
V Budči u Kladna stojí rotunda zasvěcená svatému Petru a Pavlu. Pravděpodobně pochází z doby kolem roku 900, její zdivo zůstalo původní. Nejstarším dochovaným dřevěným kostelem je pak kostel Panny Marie v Broumově. Z roku 973 pochází nejstarší Jiřský klášter na Pražském hradě.
3.       Nejrozlehlejší podzemí
Tím se může pochlubit město Znojmo. Labyrint chodeb zde měří přes 26 kilometrů! Chodby byly raženy do skály a v mnoha případech se nacházejí i ve čtyřech patrech nad sebou. Původně sloužily jako sklady na jídlo, pití, víno. Chodby jsou doplněny větracími šachtami, studněmi a odtokovými štolami. Část chodeb je přístupná veřejnosti, takže můžete vyrazit na průzkum.
4.       Nejcennější obraz
Pravděpodobně se u nás jedná o obraz italského mistra Tiziana Apollon a Marsyas, který se nachází v obrazárně zámku v Kroměříži. Tento obraz pochází z 16. století a je součástí sbírky, kterou nashromáždili církevní hodnostáři. Jedná se o vůbec jednu z nejlepších sbírek na území celé Evropy!
kroměříž hrad
5.       Nejvyšší obec
Boží Dar v Krušných horách na západě Čech leží ve výšce 1028 metrů. Byl vystavěn v této výšce zejména z důvodu blízkých nalezišť stříbra, sloužil jako hornické sídliště. V Krušných horách se nachází ještě další obce, které jsou položeny velmi vysoko, například se jedná o Abertamy, Horní Blatnou či Cínovec. Jen pro srovnání krkonošský Špindlerův mlýn leží ve výšce 718 metrů.