Odvrácená tvář bankovních úvěrů

V případě, kdy se člověk ocitne v těžké životní situaci a potřebuje co možná nejrychleji získat finanční prostředky, jsou to právě bankovní subjekty, které by mu měly pomoci. Jenže ne vždy tomu tak je. Bankovní úvěry jsou pro mnohé stále znakem stálosti, jistoty a důvěryhodnosti. V posledních letech jsou ale u řady z nich nastaveny velmi přísné podmínky, kterým ne každý žadatel vyhoví. Jaké jsou nejčastější důvody, které vedou banku k zamítnutí žádosti?

Nedostatečný měsíční příjem

Pravidelný měsíční příjem je pro banku při žádosti rozhodují a jedním z klíčových faktorů. Pokud má žadatel nedostatečné příjmy nebo jejich výši není schopen doložit, je to pro bankovní subjekt jasný ukazatel nedůvěryhodnosti žadatele. Takový žadatel by následně nebyl schopen dostát svým závazkům a bankovní subjekt by přišel o nemalý finanční obnos.

výběr z bankomatu

Ještě přísnější podmínky jsou spjaty s hypotečními úvěry, neboť zde se předpokládá, že žadatel bude splácet mnohem delší dobu. Některé nebankovní subjekty však přišly s nabídkou hypotéky bez doložení příjmu, která je v tomto ohledu o poznání benevolentnější. Mějte ale na paměti, že se jedná o americkou hypotéku a je tedy nutné poskytnout k zástavě nemovitost adekvátní hodnoty.

Záznamy v registrech dlužníků

Prohřešek, byť malý, vede automaticky k negativnímu záznamu v některém z registru dlužníků. V případě žádosti o úvěr je negativní záznam v registru automatickou zkratkou k zamítnutí žádosti o úvěr. Je tedy nesmírně důležité, veškeré své pohledávky splácet včas. Do registrů se zaznamenávají i zamítnuté žádosti o úvěr, pokud vám v jedné bance žádost zamítnou, v další s největší pravděpodobností nepočítejte s jiným závěrem.

smlouva k podpisu

Proti bankám v tomto ohledu stojí složitá legislativa, která vyšla v platnost v prosinci 2020. Za zamítnutým úvěrem tak nehledejte neochotu bank, ale přísné podmínky nastavené ČNB.