Reálný rozpočet domu na klíč


Není ostudou, když nejste zrovna brouk pytlík nebo Bořek stavitel. Vybudovat vlastní dům od základu po střechu není nic jednoduchého. Stavba svépomocí vám zajisté vyjde na méně peněz, protože budete platit jen materiál a pravděpodobně instalatéra a elektrikáře, zatímco u varianty na klíč budete platit úplně všechno. Architekta, firmu, dělníky, materiál a spoustu dalšího. Za každou netradiční úpravu navíc dostanete pěkný příplatek.

 dům na kopci


S čím musíte počítat?


Cena v katalogu stavební společnosti může být na první pohled velice lákavá. Není divu, když tam započítávají pouze naprosto základní ceny. Když to vezmeme od základu, většina agentur základovou desku do celkové částky zahrnují. Jenže nikdo neví, na jakém pozemku budete bydlet, jaký je tam povrch nebo zda nebude problém se spodní vodou. Tohle všechno se bere jako náklady navíc, které vám pochopitelně přičtou.

 plánování stavby

Rozpočet může dost narušit také projektová dokumentace, kterou musíte doložit na stavební úřad. Můžete ji mít v ceně, ale pokud tam nebude, tak počítejte s navýšením klidně o 100 tisíc korun. Stejně tak se vám mohou prodražit i připojení k sítím, které rozhodně nejsou levné. Očekávejte, že veškeré změny v typové budově vás budou stát peníze.

 


Interiéry v rozpočtu


V katalogu uvidíte budovu zvenčí. Jak bude vypadat uvnitř je pochopitelně na vás. Dostanete k náhledu vzorníky standardního vybavení, který se vejde do základního rozpočtu. Koupelny jsou většinou započítány, naopak kuchyň si financujete zvlášť.

 

Stejně tak se v případě podlahy počítá s vinylovým povrchem nebo dlažbou. Pokud se ale rozhodnete například pro parkety nebo dražší dražbu, budete si muset samozřejmě připlatit. Nakonec je to naprosto logické.

 dveře s klíčemi


Exteriér v ceně není


Tak jako u všeho ostatního, musíte myslet i se zpevnění příjezdové cesty a oplocením pozemku. Jedná se o nutné úpravy, kterým se nevyhnete a jejich zaplacení také ne. Zvlášť oplocení je finančně náročné a do rozpočtového plánu byste na něj měli myslet. Jednoduše myslete na vše nečekané a dobře se u dané společnosti informujte a nechte si předem vytvořit detailní rozpis nákladů.