Starší nábytek jako nový díky přírodní péči

Naštěstí je již pryč doba, kdy se lidé bezmyšlenkovitě zbavovali starého nábytku bez ohledu na to, v jakém byl stavu jen proto, aby si koupili nový. Dnes se již více uvažuje nad tím, jak starý nábytek rekonstruovat, případně jen oživit, aby vypadal zase dobře. Pokud je starší nábytek plně funkční, není potřeba jej rovnou vyhodit. Stačí mu věnovat trochu péče a získáme tak nadčasový kousek, který nám kolikrát poslouží lépe než třeba levný nový nábytek.
sedací nábytek.jpg


Nábytek potřebuje naši péči


Na starost o jednotlivé kusy nábytku často zapomínáme. Dokud je hezký, možná setřeme tu a tam prach a jinak se o něj nestaráme. Problém přichází až tehdy, když například objevíme na nábytku nehezké skvrny. Častým jevem bývají na dřevěném stole stopy od skleniček či hrnků s nápoji. Nebo dřevěný nábytek zcela ztratí svůj lesk a vypadá zašle a omšele.
krájený citron.jpg


Kupované čistící prostředky


S přípravky do domácnosti se v drogeriích v poslední době roztrhl pytel. Kolikrát by člověk ani nevěděl, který výrobek si má vlastně vybrat. Anebo by musel mít doma spoustu speciálních lahviček a nádobek na různé povrchy a materiály. To bychom ale utráceli zbytečně mnoho peněz a také místa na skladování není vždy nazbyt, o vzniklých odpadech ani nemluvě. Navíc obsahují kupované čistící prostředky často chemické látky, které zbytečně zatěžují naši domácnost.
jedlá soda.jpg


Domácí čistící prostředky


Chytřejší variantou je vyrobit si přímo takový čistič, který právě potřebujete. Jistě jste už někdy slyšeli nebo četli o tom, které potraviny jsou na čištění v domácnosti zvláště vhodné. Jedná se většinou o tyto:

·         jedlá soda

·         ocet

·         citronová šťáva

Proto je dobré mít tyto věci vždy doma po ruce. Skvělé je, že nejsou vůbec drahé, a přitom jsou všude dostupné. Takové čističe jsou neškodné, dokonce je nemusíme ani ukrývat před dětmi. Jde také o ekologickou variantu, protože nám stačí mít nějakou tu lahvičku s rozprašovačem, kterou budeme podle potřeby doplňovat a nemusíme ji po použití hned vyhazovat. Samozřejmě i potřebný hadřík se najde v každé domácnosti a dá se znovu použít.

 

 

 

Na skvrny na stole nám bude stačit hadřík s trochou zubní pasty, případně jedlá soda na silnější znečištění. Vhodné leštidlo na dřevěný nábytek vytvoříme z oleje a citronové šťávy.